Opublikowano

Jak dbać o terminal płatniczy, aby służył jak najdłużej?

terminal płatniczy

Jednym z akcesoriów będącym nieodłącznym elementem podczas sprzedaży różnorodnych towarów oraz rozliczania należności za wiele usług jest terminal płatniczy. To przydatne urządzenie zrewolucjonizowało sposób płacenia i niejednokrotnie wprowadzenie go umożliwiło pozyskanie szerszego grona klientów lub zwiększenie przychodów. Aby jednak terminal płatniczy działał niezawodnie, kluczowe jest nie tylko wybranie dobrego urządzenia i regularne serwisowanie sprzętu, ale również właściwa konserwacja. Sprawdź, jak dbać o terminal płatniczy, aby niezawodnie służył przez wiele lat.

Dlaczego warto dbać o terminal płatniczy i jak często czyścić takie urządzenie?

Terminal płatniczy to nie tylko pomoc w zrealizowaniu płatności, ale również jeden z przedmiotów, który może stanowić wizytówkę firmy. Niehigieniczne zabrudzenia na terminalu lub widoczne plamy wpływają zarówno na stan urządzenia, jak i postrzeganie firmy przez klienta. Regularne czyszczenie terminala jest zatem niezbędne. Jak często to robić?

Wiele w tej kwestii zależy od otoczenia i miejsca, w którym używamy terminala płatniczego. Jeżeli sprzęt wykorzystywany jest np. w salonie sprzedaży nowych samochodów, nie będzie każdego dnia tak często wykorzystywany, jak np. w sklepie spożywczym. W warunkach biurowych nie będzie natomiast narażony na takie zanieczyszczenia, kurz czy osady jak np. w warsztacie samochodowym. Jeżeli terminal płatniczy użytkowany jest dziennie kilkadziesiąt razy, warto zadbać o niego każdego dnia. Taka praktyka zmniejszy też awaryjność sprzętu.

Konserwacja i czyszczenie terminala płatniczego krok po kroku

Aby przedłużyć żywotność terminala płatniczego i usunąć z jego powierzchni zarówno wszelkie zabrudzenia, jak i drobnoustroje, należy najpierw wyłączyć urządzenie i koniecznie odłączyć je od źródła zasilania. Do czyszczenia odpowiednia będzie ściereczka bawełniana lub wykonana z mikrofibry, którą nasączamy środkiem czystości, dokładnie odsączamy nadmiar płynu i wycieramy cały terminal płatniczy.

Po usunięciu zanieczyszczeń należy koniecznie wytrzeć urządzenie suchą ściereczką, odczekać chwilę, po czym uruchomić urządzenie.

Czego używać do czyszczenia terminala płatniczego?

Zabrudzenia czy tłuste plamy z powierzchni terminala płatniczego można usunąć za pomocą mieszaniny wody z płynem do naczyń lub mydłem. Jednak taki domowy środek nie zadziała odkażająco. Dlatego, aby dokładnie wyczyścić terminal płatniczy i sprawić, że będzie on bezpieczny zarówno dla Ciebie, jak i klientów, warto zastosować specjalny środek na bazie alkoholu ze stężeniem na poziomie około 70%.

W przypadku użycia środka z alkoholem lub innym silnym związkiem należy unikać preparatów zawierających w składzie aceton, rozpuszczalniki, izopropanol czy benzynę. Substancje te nie są wskazane do czyszczenia urządzeń elektronicznych i mogą je uszkodzić. Ponadto nie zawsze zagwarantują pozbycie się wszystkich bakterii z powierzchni terminala płatniczego. Środka myjącego nie należy też aplikować bezpośrednio na terminal, a na ściereczkę.

Aby terminal płatniczy działał niezawodnie jak najdłużej, poza odpowiednią konserwacją ważne jest także regularne serwisowanie urządzenia, w czym może pomóc zespół specjalistów z VideoCom. Wpłynie to na poprawną i szybką obsługę płatności, a tym samym zadowolenie klientów oraz właściciela. Odpowiednie dbanie o terminal płatniczy i tym samym przedłużenie jego żywotności to również oszczędność poprzez użytkowanie tego samego sprzętu przez dłuższy czas.