Opublikowano Dodaj komentarz

Kasy online nadchodzą

22 czerwca w Dzienniku Ustaw na pozycji 1206 opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 28 maja 2018 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Rozporządzenie opisuje konstrukcję, budowę, zasadę działania oraz zabezpieczenia nowego typu kas, tzw. kas onlineowych. Co wynika z zapisów nowego prawa?

Konstrukcja kas

Są to kasy hardwareowe, posiadające – jak dotychczas – pamięć fiskalną, mechanizm drukujący, wyświetlacz dla klienta. Kasy nie posiadają ani drugiej rolki kontrolnej na kopie paragonu ani informatycznego nośnika danych na kopię elektroniczna wydruków. Posiadają za to pamięć chronioną, której zawartość, zgodnie z ustalonym harmonogramem przekazywana jest do Centralnego Repozytorium Kas. CRK to system informatyczny Ministerstwa Finansów. W pamięci chronionej kasy zapisywane są wszystkie emitowane przez kasę dokumenty, w tym wydruki: paragony fiskalne, wydruki niefiskalne, raporty fiskalne dobowe, programowania kasy oraz zdarzenia. Takimi zdarzeniami są np. przeglądy serwisowe, zmiany stawek VAT, ustawienie zegara czy włączenie trybu serwisowego. Komunikacja kasy z CRK może być realizowana w dowolny sposób, otwartą siecią Internet. Do tego celu kasa może posiadać złącze LAN, łącze WLAN, BT, GSM itp. Podatnik (użytkownik kasy) jest zobowiązany do zapewnienia łączności kasy z CRK. Nowością w budowie kasy jest obecność modułu kryptograficznego, odpowiedzialnego za generowanie podpisów cyfrowych dokumentów fiskalnych i niefiskalnych oraz zapewnienia poufność (szyfrowanie) przekazywania danych z kasy do CRK. Przechowuje klucze prywatne i publiczne kasy. Do normalnego działania kasa nie będzie potrzebowała połączenia online z CRK, konieczne będzie ono tylko do przekazu danych, fiskalizacji oraz zamknięcia trybu fiskalnego. Nieprzesłanie danych do CRK nie powoduje blokady pracy kasy.

Wejście w życie rozporządzenia

Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od opublikowania, a więc 6 lipca. Po tym dniu producenci będą mogli składać w Głównym Urzędzie Miar wnioski o homologację nowego typu kas. Podatnicy będą mogli kupować kasy onlineowe dopiero po 1 października 2018 roku, gdyż wtedy wejdzie w życie zmieniona Ustawa o podatku od towarów i usług oraz ustawa – Prawo o miarach, która pozwoli podatnikom na używanie tego typu kas.

Użytkowanie kas onlineowych

Obsługa kas onlineowych nie zmienia się w porównaniu do dotychczasowych kas z elektroniczną kopia paragonu. Wszystkie funkcje „onlineowe” w kasie wykonują się w sposób automatyczny, bez ingerencji użytkownika kasy. Zmieni się sposób ich fiskalizacji, która odbywać się będzie online – połączona będzie ze zgłoszeniem kasy do US oraz otrzymaniem numeru ewidencyjnego.

Wymiana kas na rynku na kasy onlineowe

Wymiana kas na kasy onlineowe odbywać się będzie na polskim rynku w sposób ewolucyjny, zgodny ze wspomnianą wcześniej zmienianą Ustawą o podatku od towarów i usług. Przewidywane są trzy terminy obowiązkowej wymiany kas u określonych w ustawie podatników. Pierwszy z wymienionych w ustawie termin dla sprzedaży paliw i mechaniki samochodowej to 1 stycznia 2020 r. Do połowy 2020 roku kasy trzeba wymienić w gastronomii oraz hotelach. Od 1 stycznia 2021 roku na kasach onlineowych swoje usługi muszą rejestrować kosmetyczki, fryzjerzy, lekarze, dentyści, prawnicy, branża budowlana oraz fitness. Pozostali, nieujęci w ustawie podatnicy będą wymieniać kasy sukcesywnie w miarę zużywania się obecnie posiadanych. Należy pamiętać, że od 1 października 2019 nie będzie można już wymianiać pamięci fiskalnych w kasach z kopią papierową, a ich sprzedaż będzie możliwa tylko do końca tego roku.

Czekamy na kolejne projekty i rozporządzenia

Oprócz opublikowanego w piątek rozporządzenia „technicznego” i wspomnianej wyżej Ustawy, oczekujemy cały czas na opublikowanie projektu Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, które będzie określało sposób prowadzenia ewidencji i warunki używania kas przez podatników,  postępowanie z kasami po zakończeniu pracy kasy, sposób zgłaszania kas do US, warunki zorganizowania i prowadzenia serwisu kas, terminy i zakres przeglądów technicznych dla kas. W „pakiecie” Ustaw i rozporządzeń wchodzących w życie 1 października br. powinno pojawić się również rozporządzenie określające szczegółowe warunki, sposób i tryb odliczania kwoty 700 zł za zakup kas online. Pod koniec roku musi pojawić się jeszcze rozporządzenie określające zwolnienia z używania kas fiskalnych w kolejnych latach. O wszystkich pojawiających się dokumentach będziemy Państwa informować na bieżąco.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *