Opublikowano

Przepisy dotyczące kas fiskalnych w 2024 roku: Co musisz wiedzieć?

Nowe Rozporządzenie Ministra Finansów, które weszło w życie na początku 2024 roku, określa istotne zmiany, które dotyczą stosowania kas fiskalnych. Nowe przepisy będą mieć duży wpływ na polskich przedsiębiorców. Chodzi przede wszystkim o zwolnienia oraz nowe obowiązki korzystania z kas rejestrujących. Dowiedz się, jak wprowadzone regulacje odnoszą się do Twojej działalności gospodarczej.

Najnowsze zmiany w przepisach dotyczących kas fiskalnych

Kasa fiskalna to podstawowe urządzenie, w którym można zapisać wszystkie usługi i towary z asortymentu firmy. To także możliwość prowadzenia ewidencji sprzedaży. Rozporządzenie Ministra Finansów, które zaczęło obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku, wprowadza ważne zmiany w zakresie używania kas fiskalnych. Dla niektórych grup podatników i czynności wprowadzono bowiem zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kas rejestrujących.

Rozporządzenie utrzymuje dotychczasowy limit obrotu w wysokości 20 000 zł, który zwalnia z obowiązku wystawiania paragonów, jednak nie dotyczy zawodów takich jak: lekarze, prawnicy, taksówkarze, fryzjerzy czy pracownicy warsztatów samochodowych. Są oni zobowiązani do wystawiania paragonów niezależnie od wielkości obrotu.

Istotną zmianą jest także przedłużenie zwolnienia, jeśli chodzi o usługi świadczone na odległość. Dotyczy to głównie porad online oraz konsultacji telefonicznych. W tym celu usługi muszą być odpowiednio zidentyfikowane oraz płatne za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK-u.

Nadal z obowiązku posiadania kas fiskalnych wyłączone są czynności notarialne i sprzedaż węgla mieszkańcom w ramach przepisów mających na celu ograniczenie skutków wojny. Dodatkowo czynności podlegające zwolnieniu przedmiotowemu z kasy fiskalnej to między innymi: dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika dla jego pracowników oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe, dzierżawa gruntów, sprzedaż towarów importowanych na odległość, usługi pocztowe i kurierskie, usługi telekomunikacyjne, a także finansowe i ubezpieczeniowe.

Obowiązki przedsiębiorców w zakresie finalizacji

W sytuacji gdy korzystasz ze zwolnienia z kasy fiskalnej, musisz zarejestrować przychody ze sprzedaży dla indywidualnych klientów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie są ryczałtowymi rolnikami. Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej oraz wystawianie imiennych faktur to dwie główne metody dokumentowania sprzedaży.

Każdy przedsiębiorca powinien również pamiętać o obowiązkach, które wynikają z posiadania urządzenia fiskalnego. Należą do nich m.in.:

  • zgłoszenie kasy do Urzędu Skarbowego,
  • fiskalizacja urządzenia,
  • archiwizacja kopii paragonów,
  • wydruk raportu dobowego, który należy wystawić najpóźniej przed rozpoczęciem działalności następnego dnia,
  • obowiązkowe przeglądy techniczne polegające na konserwacji sprzętu przez uprawnionego serwisanta oraz przechowywanie książki serwisowej, w której znajdziemy nazwę, model, numer fabryczny, numer ewidencyjny oraz producenta i importera. To także ważny dokument zawierający informacje o przedsiębiorcy. Jest przydatna dla serwisanta, ale także może jej zażądać urzędnik skarbowy.

W sklepie VideoCom znajdziesz urządzenia fiskalne wysokiej jakości, w tym kasy online, drukarki online, wagi kontrolne i wagi kalkulacyjne oraz czytniki kodów kreskowych. Oferujemy również serwis komputerów, laptopów i kas fiskalnych.

Kary i sankcje za nieprzestrzeganie przepisów

Podstawowy dokument, który reguluje i porządkuje wiedzę dotyczącą posiadania kasy fiskalnej, jest Kodeks Karny Skarbowy. Kara za brak kasy fiskalnej jest równoznaczna z nieprowadzeniem księgi ewidencyjnej. Za taki czyn obowiązuje grzywna w wysokości do 240 stawek dziennych. W tym przypadku suma odnosi się do minimalnego wynagrodzenia. Za brak kasy fiskalnej grozi grzywna, której minimalna wartość to 10 stawek dziennych. Taką karą mogą zostać także potraktowane osoby, które niedokładnie, nierzetelnie lub wadliwie prowadziły zapisy ewidencyjne. Ustawa o VAT mówi, że jeśli sprzedaż towarów lub usług na kasie fiskalnej powinna być rejestrowana, a nie jest, odpowiednie organy nałożą na przedsiębiorcę dodatkowy podatek VAT w wysokości 30% kwoty liczonej od należnego podatku. W Cywilnym Kodeksie Karnym funkcjonują również kary za niewydanie paragonu przez osobę obsługującą kasę. W tej sytuacji kara dotyka bezpośrednio pracownika, a nie przedsiębiorcę i wynosi do 180 stawek dziennych. Jest więc nieco niższa w porównaniu do sankcji za brak kasy fiskalnej. Warto nadmienić, że kodeks podkreśla nie tylko sam fakt wydania paragonu, ale również czytelność dokumentu. Odnosi się to zarówno do paragonów, jak i do faktur.

Bardzo ważną kwestią jest również regularny przegląd kas fiskalnych, które powinny odbywać się nie rzadziej niż co dwa lata. Za przegląd po terminie obowiązuje kara określona w ustawie o VAT. W tym przypadku sytuacja jest prosta  i jednoznaczna – kara za przegląd po terminie to koszt w wysokości 300 zł.

Jak przygotować się do nowych regulacji?

Zapoznanie się z nowymi przepisami dotyczącymi kas fiskalnych to podstawa prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w 2024 roku. W zależności od obrotu oraz rodzaju oferowanej działalności możesz być zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej lub też być zwolnionym z tego obowiązku.

Niezależnie od sytuacji ważne jest, aby w prawidłowy sposób ewidencjonować wszystkie transakcje. W ten sposób unikniesz problemów z Urzędem Skarbowym. Dlatego też zapoznaj się z nowym rozporządzeniem i sprawdź, czy Twoja działalność gospodarcza wymaga posiadania kasy fiskalnej.